18.09.10 | Slapy - Davle 0:1 (0:0)

Ještě před zápasem bylo nutno vyřešit otázku sestavy. Již v týdnu bylo jasné, že v současnosti asi nejlepší slapský hráč Jarda Hájek, je kvůli výronu (kotníku) minimálně na měsíc mimo hru. Aby toho nebylo málo, pro zranění třísel se omluvil Tomáš Čeleda a pro virózu a únavu ze skládání uhlí i Tomáš Sleza. Těšit nás mohl alespoň návrat obou útočníků – uzdraveného Pavla Peška a z dovolené se navrátivšího Luboše Chrousta ml. Z těchto důvodů se naše základní sestava lišila oproti minulé vítězné o pět hráčů, což je skutečně hodně a také se to určitě projevilo na předváděné hře.

V brance nastoupil Tomáš Muller, na stoperu Láďa Matoušek, před ním, aby se to trenérovi nepletlo, Tomáš Matoušek naradil dalšího Tomáše Slezu. Levou obranu hrál Pavel Sleza a na pravé straně, nejzkušenější současný aktivní slapský fotbalista, kapitán a předseda oddílu, Ivan Pergler. Do záložní řady jsme do středu postavili naší novou posilu, z Radotína přicházejícího Tomáše Kynčla. Vedle něj nastoupil Jakub Laštovka, z leva hrál Honza Chroust a napravo Petr Vohralík. V útoku dostal letos poprvé šanci Tomáš Petrák a po absenci Luboš Chroust m l. Na lavičku se posadili Tomáš Vohradský, Martin Šmíd, Bob Kotěšovský a Pavel Pešek. Jen taková malá kuriozitka – v týmu máme třetinu (sedm) ze současných aktivních hráčů se jménem Tomáš.

Utkání začalo oboustranným nakopáváním míčů na útočné hráče. Mírně aktivnější bylo domácí mužstvo, které se více snažilo využívat ke hře i záložní řadu. Ale i tak prvních třicet minut nepřineslo žádné vzrušení ani před jednou brankou. Až ve 30.minutě se do brejku dostal Tomáš Petrák, ale šanci zbrkle zahodil střelou hodně vedle z hranice velkého vápna. V zápětí měl velkou šanci Kuba Laštovka, kdy se dostal k odraženému míči po šanci Petra Vohralíka z pravé strany. Opět nic. A do třetice, 32. minuta, Tomáš Petrák dostává ideální přihrávku na velké vápno, nikým neatakován si připraví míč a střelou trefuje nohy již ležícího brankáře z Davle. A to bylo vlastně vše, co domácí fotbalisté ve hře dopředu za celý zápas předvedli. Od tohoto okamžiku převzali aktivitu hráči hostí, kteří si začali vytvářet i brankové příležitosti, využívajíce zejména rychlých protiútoků do naší obrany.V první šanci hostujícího týmu se ve 36. minutě ukázal davelský hráč Dudek, jehož tvrdou střelu z pětadvaceti metrů musel vyrazit Tomáš Muller, který zároveň zlikvidoval i pohotovou dorážku dalšího davelského útočníka. Do kabin se odcházelo za nerozhodného stavu 0:0.

Stejný obrázek hry se naskytl i na začátku druhé půle. Neškodný domácí tým se snažil vyzrát na pevnou obranu hostů s dobře hrajícím stoperem Mlejnským. Hosté naopak využívali rychlé protiútoky do domácí obrany. Nejprve v 51. minutě ještě Haby chytil dvě jasné šance soupeře, ale v 52. minutě již kapituloval, kdy špatně odhadl pohotovou střelu z dvaceti metrů a ta prošla až do sítě. Slapy reagovaly střídáním, kdy trápícího se Luboše Chrousta vystřídal v útoku Pavel Pešek. Ani tato změna nepřinesla žádnou změnu v obrazu hry. Neškodní domácí hráči si nebyli schopní vypracovat další šanci a naopak, přetížená obrana začala při rychlých protiútocích soupeře chybovat, což vedlo k dalším šancím kolem 60. minuty, které, naštěstí, Haby dokázal zlikvidovat. V 70. minutě přišel na hřiště Martin Šmíd, který na pravé straně zálohy nahradil již unaveného Petra Vohralíka. Bohužel, Slapům se stále nedařilo. V 80. minutě přišel do útoku, za již téměř neviditelného Tomáše Petráka, debutující Tomáš Vohradský. Ani on a jeho silový styl, ani vysunutí dobře hrajícího Ládi Matouška až na hrot útoku, již kromě jedné šance k vyrovnání nevedl.

Druhá prohra 0:1 ze tří zápasů v sezoně na domácí půdě. Ano, projevila se absence klíčového hráče Jardy Hájka. Ale to opravdu není v týmu žádný jiný hráč, který by dokázal strhnout spoluhráčem, vypracovat šance a alespoň některé i proměnit? Z mého pohledu chybělo větší sebevědomí a aktivnější pojetí hry u některých nadějných hráčů (H. a L. Chroust, P. Pešek) Určitě se také projevily vynucené změny v sestavě a nerozehranost některých hráčů (T. Petrák, T. Kynčl). Dobré utkání, i přes několik šancí soupeře, naopak odehrála obrana s jistým Láďou Matouškem. I přes obdržený smolný gól dobře zachytal T. Muller. V záloze pak odehrál své Kuba Laštovka. Prostě platí stará pravda – fotbal se hraje na góly, bez nich se nevyhrává.

Ocenil bych proto, kdyby se hráči zúčastnili posledních pár tréninků, kdy bude ještě světlo, abychom se mohli zaměřit na nácvik útočných situací s proměňováním gólových šancí. Jestli se to teda dá vůbec nacvičit.

Hodnocení hráčů 1-5 (1-nejlepší......5-nejhorší)

brankář: T. Muller (3,0) stoper: L.Matoušek (2,5) levý obránce : P. Sleza (3) pravý obránce: kapitán a předseda oddílu I. Pergler (3) předstoper : T. Matoušek (3)

Záložní čtveřice zleva : J.Chroust (3,5), T. Kynčl (3,5), J. Laštovka (3), P. Vohralík (3,5)

v útoku: T. Petrák. (4,0) a L.Chroust(4,0)

Na lavičce: T. Vohradský(3, premiéra!), M.Šmíd(3,5),B. Kotěšovský (nehrál), P. Pešek(3,5), trenér J.Nádraský, vedoucí mužstva J. Hájek st., realizační tým: L.Chroust st., asistent rozhodčího (pomezní) T. Sleza (I.pol)V. Braný st.(II.pol)